Halottak napi előadásom a kínai őskultuszról

Család – fa – ősök. A családfaírás hagyománya Kínában címmel tartottam előadást a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeumban 2024. október 30-án.

A Wosinsky Mór Múzeum bejárata. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, Szekszárd, 2024.

Előadásom középpontjában egy Kínában élő etnikai kisebbség, a sibék családfaíró hagyománya állt. Az eredetileg mongol fennhatóság alatt élő sibék a 17. században, a Kína utolsó császári dinasztiáját, a Qing-dinasztiát (1644–1912) megalapító mandzsuk hadseregébe sorozva „örökölték meg” a mandzsu nyelvet és írásrendszert, illetve a családfák szerkesztésének hagyományát. Családfáik – lévén, hogy fontos szerepet töltöttek be a halottakra való megemlékezés során – az ősökről, és egyúttal a múltról őrzött tudás tárgyi hordozói voltak. Az elmúlt két évszázadban azonban számos csapás érte a családfaírás hagyományát, köztük a „kulturális forradalommal” (1966–1976), amelynek idején a sibe nemzetségek maguk égették el vagy ásták a föld mélyébe családfáikat. A régi szokások, vallási hagyományok, a régi gondolkodásmód felszámolására irányuló pusztítás hullámokban söpört végig az országon, és eredményeként alig valamivel több, mint száz sibe családfa maradt fenn.

Egy ősök templomában emelt oltárt idéző, festett sibe családfa. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, Xinjiang, 2012.

Mindezek ellenére a családfaírás hagyománya mit sem vesztett jelentőségéből, és ma már egyre több nemzetség tagjai igyekeznek újraírni egykor elveszett családfáikat. Az út azonban, amíg a halottak neve felkerülhet a családfákra rendkívül hosszú, mintegy három éves folyamat. Előadásomban a családfaírás hagyományán keresztül ezt az utat mutattam be a kínai világ halottakhoz fűződő hiedelmeinek, valamint a sibék halott- és őskultuszát jellemző szertartások ismertetésén keresztül.

Étel- és italáldozat bemutatása a temetőben, a kínai halottak napján. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, Xinjiang, 2012.
Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?